Допорогові закупівлі

Закупівлі товарів, робіт або послуг, які здійснюють державні підприємства або установи, відбуваються в системі електронних інтернет торгів Prozorro на підставі Закону «Про державні закупівлі» № 922-VIII від 25 грудня 2015 року. При цьому торги організовуються в режимі повної публічності та чесної конкурентної боротьби серед учасників за право стати переможцем тендера.

В системі публічних торгів є різні варіанти для замовника (підприємства або організації, одержувача бюджетних коштів) проведення закупівлі в залежності від предмета закупівлі, а також від її очікуваної вартості. У разі, коли очікувана вартість закупівлі становить при купівлі товарів або послуг до 200 тисяч гривень, а при покупці робіт до 1,5 мільйона гривень, така закупівля може вважатися допороговими торгами.

Допорогові торги публікує і проводить замовник, він вибирає компанію учасника, який надав найкращу тендерну пропозицію, призначає його переможцем і підписує з ним договір. Такий договір в повному обсязі розміщується в системі електронних торгів в публічному доступі. Це дозволяє будь-яким учасникам системи, а також контролюючим органам, що здійснюють моніторинг державних закупівель, вивчити умови укладання угоди з метою виявлення корупційних дій.

Відмінність відкритих торгів від допорогових закупівель полягають в тому, що в допорогових торгах всі умови зазначені в тендерній документації, етапи проведення торгів, а також вимоги, які пред’являються переможцю та учасникам тендера, призначає сам замовник.

Щоб правильно проводити допорогові закупівлі, замовнику слід затвердити на підприємстві Положення про проведення допорогових закупівель. В такому Положенні будуть точно обумовлені всі умови і етапи проведення таких торгів, а також вимоги до учасників закупівель. Допорогові закупівлі може проводити тендерний комітет або уповноважена відповідальна призначена особа на підприємстві.