Прозорість використання і економія бюджету ОТГ – закупівлі через Prozorro

Органи місцевого самоврядування, сільські ради, а після створення в 2015-2017 роках Об’єднаних територіальних громад (ОТГ), у своїй минулій практиці закупівель намагалися уникати процедури тендерів через банальний брак досвіду і не бажання навчатися. Подібні тенденції існують і досі, хоча законодавство однозначно вказує на необхідність проведення всіх закупівель через систему електронних закупівель Прозорро. І це не єдина проблема, так як при звичайному варіанті закупівель, не буде економії бюджету і прозорості у використанні державних коштів.

«Дуже багато ОТГ, коли техніку закуповують, або роботи якісь проводять, то намагаються вибрати такий проект, щоб було до 1,5 мільйона, тобто щоб тендер не проводити. Але це неправильно, адже це не сприяє, ні економії коштів, ні розвитку бізнесу, ні підвищенню прозорості. Якщо раніше вони тендерів не проводили, то вони їх проводити не вміють. І це банальна причина, чому їх намагаються уникнути. Не всі проходили якісь навчання, вони бояться помилитися і намагаються будь-яким способом уникнути проведення тендера. Є приклади, коли в тендері наробили багато помилок, потім були скандали, проблеми, тому вони бояться» – ситуацію так прокоментував експерт з публічних закупівель, керівник громадської ініціативи« За чесний тендер» Святослав Клічук.

Так чи інакше, ОТГ і органам місцевого самоврядування доведеться навчатися проводити тендери в системі Прозорро. Адже є навчальні відео, консультації на інтернет майданчиках, онлайн-курси, опубліковані нормативні документи і т.д. Прекрасний досвід можуть дати допорогові закупівлі. «Гарну можливість дає проведення через Prozorro допорогових закупівель. Це дозволяє потренуватися, пройти всі етапи на практиці і не боятися помилитися, адже відповідальності за це немає. Все це дозволить уникнути проблем у надпорогових закупівлях» – каже Святослав Клічук.

Перехід на публічні закупівлі відкриває ОТГ великі можливості. За твердженням експертів, середня економія на торгах в Прозорро становить 10-15%, а це істотна економія для регіональних бюджетів, особливо при закупівлі на велику суму. До того ж, прозорі публічні торги цє довіра з боку громадськості, так як стає зрозуміло, як і на що витрачаються бюджетні кошти. Можливості відкриваються і для бізнесу, адже відкритий тендер це конкурентна боротьба за перемогу в тендері, що при найкращій пропозиції відкриває додаткову статтю доходу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *